schedules

If you are scheduled to do any of the following Acolyte, Lector, Usher, or Communion Assistant, we are counting on you to be here. If you are unable to attend, please contact someone to fill in for you and let the church office know so we can update the schedule. Thank you.


Acolyte Schedule

Sunday, September 24th

8:15am - A: Clayton Hofler

9:30am - A: Maxwell Furrer

11:00am - A: James Gruenfelder


Sunday, October 1st

8:15am - A: Joseph Anderson

9:30am - A: Jacob Carey

11:00am - A: Jesse Guise


Sunday, October 8th

8:15am - A: Aiden Clarke

9:30am - A: Joshua Carey

11:00am - A: Alexis Bell


Sunday, October 15th

8:15am - A: Jesse Guise

9:30am - A: Ryan Schmidke

11:00am - A: Jacqueline Gorman


Sunday, October 22nd

8:15am - A: Jason Flynn

9:30am - A: Maxwell Furrer

11:00am - A: Courtney Quinn


Sunday, October 29th

8:15am - A: Ashlyn McCabe

9:30am - A: Julia Bell

11:00am - A: Alexa Calvanese

Lectors

Sunday, September 24th (16th Sunday after Pentecost)

Readings: Isaiah 55:6-9; Philippians 1:12-14,19-30; Matthew 20:1-16

8:15am - Morgan Hofler

9:30am - Linda Schneider

11:00am - Thom Brownworth


Sunday, October 1st (17th Sunday after Pentecost)

Readings: Ezekiel 18:1-4, 25-32; Philippians 2:1-18; Matthew 21:23-32

8:15am - Marilyn Jaeger

9:30am - Janet Carey

11:00am - Chi Chi Ochei


Sunday, October 8th (18th Sunday after Pentecost)

Readings: Isaiah 5:1-7; Philippians 3:4b-14; Matthew 21:33-46

8:15am - Morgan Hofler

9:30am - Linda Schneider

11:00am - Thom Brownworth


Sunday, October 15th (19th Sunday after Pentecost)

Readings: Isaiah 25:6-9; Philippians 4:4-13; Matthew 22:1-14

8:15am - Barbara Robertson

9:30am - Karen Schmidke

11:00am - Chi Chi Ochei


Sunday, October 22nd (20th Sunday after Pentecost)

Readings: Isaiah,45:1-7; 1 Thessalonians 1:1-10; Matthew 22:15-22

8:15am - Marilyn Jaeger

9:30am - Vanessa Harris

11:00am - Carl Caminske


Sunday, October 29th (Reformation Sunday)

Readings: Revelation 14:6-7; Romans 3:19-28; John 8:31-36

8:15am - Barbara Robertson

9:30am - Chuck Bell

11:00am - Thom Brownworth

Communion Assistants

Sunday, September 24th

11:00am - Thom Brownworth & Gary Hansen


Sunday, October 1st

8:15am - Bill Bambina & Ken Kienzle


Sunday, October 8th

9:30am - Joe Cirrone & Brian McGinley

11:00am - Gary Hansen & Thom Brownworth


Sunday, October 15th

8:15am - Mark Jones & Ken Mertz


Sunday, October 22nd

11:00am - Thom Brownworth & Carl Caminske

Ushers

Sunday, September 24th

8:15am - Ken Kienzle, Charlie Koehler, Wayne Mechow

9:30am - McGinley Family

11:00am - Carl Caminske, Gary Hansen, Patrick Ochei, Daniel Ochei


Sunday, October 1st

8:15am - Ken Kienzle, Wayne Mechow, Mark Jones, Nate Williams

9:30am - Cirrone Family

11:00am - Gary Hansen, Guy Gourlay, Patrick Ochei, Daniel Ochei


Sunday, October 8th

8:15am - Charlie Koehler, Ken Kienzle, Tom Robertson, Wayne Mechow

9:30am - Gross Family

11:00am - Gary Hansen, Carl Caminske, Patrick Ochei, Daniel Ochei


Sunday, October 15th

8:15am - Tom Robertson, Ken Kienzle, Nate Williams, Mark Jones

9:30am - McGinley Family

11:00am - Gary Hansen, Carl Caminske, Patrick Ochei, Daniel Ochei


Sunday, October 22nd

8:15am - Charlie Koehler, Mark Jones, Ken Kienzle, Wayne Mechow

9:30am - Moravick Family

11:00am - Gary Hansen, Carl Caminske, Patrick Ochei, Daniel Ochei


Sunday, October 29th

8:15am - Charlie Koehler, Mark Jones, Tom Robertson, Wayne Mechow

9:30am - Florio Family

11:00am - Gary Hansen, Carl Caminske, Patrick Ochei, Daniel Ochei